سامانه اطلاعات محصولات صنعتی، معدنی و کشاورزی

بخش ها

درخت محصولات و خدمات

     ساختارطبقه بندی مربوط به صنعت، معدن و تجارت به صورت درختی با حداکثر 6 سطح طبقه بندی ارائه شده است. با حرکت درون درخت و انتخاب "جزئیات" عناوین دلخواه، اطلاعات تکمیلی عنوان انتخابی در قالب یک جدول قابل مشاهده خواهد بود. اطلاعات این جدول شامل عنوان لاتین، نام ها و عناوین مرتبط، کد تعرفه گمرکی، حوزه کاربری، واحد سنجش، بیشینه و کمینه تولید آن محصول توسط واحدهای تولید کننده، مسیر طبقه بندی تا آن عنوان و زیر درخت مربوطه همچنین معرفی محصول، تصویر و زنجیره تأمین میشود. ساختار حاضر گروههای مربوط به صنعت، معدن و محصولات کشاورزی مرتبط با صنعت را شامل میشود و در آینده ای نزدیک سایر محصولات و فعالیتهای خدماتی تعریف شده در وزارت صنعت، معدن و تجارت را پوشش خواهد داد.

 

جستجو

     محتوای ساختار به گونه ای طراحی و پیاده سازی شده که علاوه بر عناوین فارسی و لاتین، امکان ثبت عناوین رایج مختلف برای یک محصول خاص وجود دارد. بنابراین کاربران امکان جستجوی محصولات با نگارش و املای مختلف را خواهند داشت. عدم وابستگی جستجو به صفحه کلید تعریف شده به خصوص در مورد کاراکترهای مشکل ساز در جستجو (گ ک چ پ ژ ی) در کنار قابلیت جستجوی عناوین مرتبط با عناوین اصلی (نام تجاری یا صنعتی و یا علمی مربوط به عنوان مورد نظر) به کاربر این امکان را میدهد که در اکثر قریب به اتفاق موارد قادر به مشاهده لیست موارد یافته شده بر اساس عناوین جستجو شده باشد.

 

جستجوی پیشرفته

     علاوه بر قابلیت هایی که برای بخش جستجو در نظر گرفته شده، امکان جستجوی کد محصول یا گروه بر اساس استاندارد آیسیک، حوزه کاربری، کد تعرفه گمرکی و عناوین از پیش تعیین شده توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت و یا هر ترکیبی از موارد مذکور، از طریق بخش جستجوی پیشرفته وجود دارد.

 

کدهای متناظر

    اطلاعات این بخش بر اساس تناظرسازی موجود در بخش آمار سازمان ملل بین ویرایشهای مختلف استاندارد آیسیک و همچنین استانداردهای بین المللی دیگر پیاده سازی شده است. استانداردهایی که در این بخش قابل جستجو هستند عبارتند از:

  • ISIC3- این استاندارد در سیستم بین المللی دارای حداکثر 4 رقم بوده و همین 4 رقم اساس طبقه بندی سامانه صنعت، معدن و تجارت میباشد. گرچه این ویرایش مربوط به سال 1990 میلادی است همچنان هم در سطح بین المللی و هم در سطح ملی (مرکز آمار ایران) مورد استفاده وسیعی قرار دارد.
  • ISIC3.1- این نسخه از استاندارد آیسیک بسیار مشابه نسخه قبلی بوده و شامل اصلاحات بسیار مختصری نسبت به نسخه قبلی میباشد. این نسخه نتیجه بازنگری استاندارد آیسیک3 است و در سال 2004 معرفی شده است.
  • ISIC4- این نسخه جدیدترین نسخه ارائه شده از استاندارد آیسیک است که در سال 2008 میلادی ارایه شده است. در این نسخه به واسطه پیشرفت تکنولوژی و ظهور محصولات و خدمات جدید و حذف محصولات و خدمات منسوخ و قدیمی، تغییرات نسبتاً زیادی نسبت به ویرایشهای قبلی به چشم میخورد. بدیهی است با عملیاتی شدن این نسخه از سوی متولیان مرکز آمار، ساختار درخت صنعت، معدن و تجارت بر اساس نسخه چهارم در همین سامانه ارایه خواهد شد.
  • CPC2- آخرین نسخه استاندارد CPC مربوط به طبقه بندی محصولات و خدمات مربوط به سال 2008 میلادی میباشد.
  • SITC4- آخرین نسخه استاندارد مبادلات تجاری بین المللی مربوط به سال 2006 میلادی میباشد.
  • HS2007- این نسخه در سال 2007 میلادی ارائه شده و مبنای اصلی کدهای تعرفه گمرکی کشورهای مختلف از جمله ایران میباشد.
  • CN2010- استاندارد CN بر مبنای استاندارد HS به طبقه بندی کالاها تا حداکثر 11 سطح پرداخته و در زمره استانداردهایی محسوب میشود که به طور سالانه ویرایش جدید از آن ارایه میشود. در بخش تناظرسازی این سامانه از ساختار نسخه مربوط به سال 2010 این استاندارد استفاده شده است.
  • PRC2010- استاندارد PRODCOM بر مبنای استاندارد HS به طبقه بندی کالاها به جز کالاهای بخش کشاورزی پرداخته و در زمره استانداردهایی محسوب میشود که به طور سالانه ویرایش جدید از آن ارایه میشود. در بخش تناظرسازی این سامانه از ساختار نسخه مربوط به سال 2010 این استاندارد استفاده شده است.

 

     در صورتیکه کاربر مسلط به ساختار یکی از استانداردهای مذکور باشد از طریق جستجوی کد آن استاندارد قادر به شناسایی جایگاه محصولات و یا گروه های متناظر با آن در سایر استانداردها خواهد بود.

 

ردیابی محصولات و  خدمات

     طبقه بندی به طور ذاتی امری سلیقه ای است و حتی استانداردهای مختلف بین المللی نیز از منطق یکسان برای طبقه بندی محصولات و خدمات استفاده نمی‌کنند. این اختلاف سلیقه  سبب میشود که مراجعه کنندگان به یک استاندارد که آشنا به استانداردهای دیگر هستند، در مواردی موفق به یافتن محصول یا خدمت مورد نظر خود در طبقه‌ای که انتظار آن را دارند نشوند.

     منطق طبقه بندی محصولات و خدمات موجود در درخت این سامانه بر اساس استاندارد بین المللی آیسیک ویرایش سوم انتخاب شده و این استاندارد کلیه‌ی محصولات و خدمات صنایع مختلف و فعالیتهای مرتبط با صنعت، معدن و تجارت را پوشش می‌دهد.

     بخش ردیابی محصولات و خدمات با زبانی ساده و با منطقی متفاوت از منطق استاندارد آیسیک به منظور هدایت آن دسته از کاربرانی که موفق به یافتن محصول در طبقه‌ی مورد انتظار خود نمی‌شوند طراحی و پیاده سازی شده است. به عنوان مثال کاربری که محصول "شیشه خودرو" را در بین گروه‌های مربوط به صنعت خودرو پیدا نمیکند از طریق بخش ردیابی به محل اصلی محصول مورد نظر در استاندارد، یعنی به گروه "انواع شیشه" ارجاع داده می‌شود. 

     ضمنا در صورت عدم وجود محصول و یا خدمتی خاص از این ابزار می‌توان برای یافتن جایگاه مناسب در طبقه بندی استاندارد استفاده نمود. در این موارد کاربران اضافه نمودن محصول در جایگاه مناسب را درخواست نموده و گروه ادمین سامانه اقدام به ویرایش یا اضافه نمودن آن خواهند نمود.

     الگوریتم ردیابی (جایابی) محصولات جدید ابزاری است که به کاربران عادی کمک می‌کند که حتی بدون اشراف بر قوانین و منطق استانداردی طبقه بندی آیسیک در کلیه کدگروه‌ها امکان ردیابی جایگاه یا جایگاه‌های مناسب ساختاری را برای محصولات جدید داشته باشند. نهایتاً ادمین سامانه بر اساس درخواست ایجاد شده با تخصص و اشرافی که بر استاندارد آیسیک و محصولات درخواستی دارد، اقدام به اضافه نمودن ساختار مینماید.

 

آخرین محصولات ثبت شده

     10 عنوان آخری که به ساختار اضافه شده  در این بخش و کل عناوین اضافه شده طی 2 ماه اخیر در این بخش قرار میگیرند.

 

زنجیره تأمین

     ارایه زنجیره تأمین برای محصولات منتخب بخشی است که به کاربران امکان شناسایی مواد اولیه برای ساخت محصول و شناسایی کمبودهای تولید، اولویت های سرمایه گذاری و موضوعات مناسب برای واردات و یا صادرات را خواهد داد. علاوه بر این کمک شایانی به سیاستگذاران بخشهای صنعت، معدن و تجارت در خصوص تصمیم گیری های کلان مینماید. امکان جستجو برای زنجیره تأمین های موجود، همچنین امکان نمایش تک رنجیره مربوط به محصول انتخابی و نمایش زنجیره تأمین کامل در این بخش وجود دارد.

 

ارتباط با ما

     این بخش برای ثبت نظرات، پیشنهادات و انتقادات از بخشهای مختلف سامانه در نظر گرفته شده است.